Serwis maszyn budowlanych – dlaczego jest tak istotny

Każda maszyna po pewnym czasie wymaga serwisu. Tak jest również w przypadku maszyn budowlanych, które w silny sposób narażone są na uszkodzenia. Przeprowadzenie właściwie niezbędnych napraw jest konieczne do właściwego funkcjonowania całej maszyny, a to z kolei przekłada się na efektywność pracy, ale także bezpieczeństwo. W artykule znajdziesz kilka istotnych kwestii, które warto poruszyć w temacie serwisu maszyn budowlanych.

Maszyny budowlane rodzaje

Ze względu na zakres prac możemy wyodrębnić między innymi takie rodzaje maszyn jak, sprzęt:

  • do prac ziemnych,
  • do wyrównywania gruntu,
  • do robót drogowych,
  • nawadniające,
  • do betonu,
  • do prac palowych,
  • do zbrojenia,
  • do podnoszenia.

Właściwa eksploatacja mniejsza częstotliwość prac serwisowych

Właściwa eksploatacja maszyny budowlanej może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim są to rzadsze prace serwisowe. Co kryje się pod pojęciem właściwej eksploatacji? Właściwa eksploatacja to używanie maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta np. co do czasu pracy (aby uniknąć przegrzania silnika), ale także np. do czyszczenia maszyny, właściwej konserwacji, wymiany płynów, olejów itp. Wszystko to wypływa na to jak szybko części ulegną zepsuciu i nasza maszyna będzie wymagała serwisu.

Konsekwencje braku serwisu albo jego nieumiejętnego przeprowadzenia

Brak serwisu konkretnej części lub podzespołu np. silnika może prowadzić do uszkodzenia innych części, które są w jakiś sposób powiązane, albo do unieruchomienia maszyny na bardzo długi czas, ze względu zniszczenia, które nastąpiły wskutek rozległej awarii sprzętu. Niewłaściwy serwis albo jego brak może prowadzić nie tylko do opóźnień w pracy, tym samym strat finansowych, ale także do zagrożenia zdrowia lub życia operatorów maszyny i osób znajdujących się w pobliżu. Znane są przypadki, w których wskutek zaniedbań doszło do tragedii np. opadnięcie łyżki łopaty poprzez rozległą awarię elementów układu hydraulicznego spowodowało przygniecenie pracownika.

Kto powinien przeprowadzać serwis?

Odpowiedni serwis przeprowadzają odpowiednie do tego firmy, niekiedy tę usługę oferują sprzedawcy części serwisowych np. Kam-Tech sprzedaje części do silników i przeprowadza też serwis silników deutz.