Obuwie operacyjne a tradycyjne klapki medyczne – różnice

Pośród obuwia medycznego możemy znaleźć wiele różnych modeli dla lekarzy i pielęgniarek. Przeglądając oferty sklepów internetowych spotkać możemy się z określeniem “obuwie operacyjne”, ale czym ono tak właściwie jest i w jakim elemencie różni się od klasycznych klapków? Postaramy się dokładnie przedstawić owe różnice.

Mianem obuwia medycznego określamy klapki, drewniaki, chodaki stworzone z myślą o personelu medycznym. Tego typu obuwie różni się nieco od tego tradycyjnego, gdyż musi ono spełniać odpowiednie standardy celem zachowania higieny i bezpieczeństwa.

Obuwie medyczne – co znajdziemy w sklepach?

Tak jak już wcześniej zostało o tym wspomniane, pośród obuwia medycznego znajdziemy klasyczne klapki z odsłoniętymi palcami, wykonane zazwyczaj ze skóry naturalnej, klapki pełne w typie chodaki, nieco podobne do obuwia marki crocs, a także drewniaki, czyli buty ze sztywną drewnianą podeszwą, która dziś jest podgumowana, aby uniknąć efektu stukania butami.

Jeżeli chodzi o marki, to pośród polskich producentów obuwia medycznego należy wyróżnić Buxę, która znana jest z produkcji obuwia “zdrowotnego” wykonanego ze skóry naturalnej; Sanitę, dominującą w obszarze chodaków medycznych, a także Wock, który w swojej ofercie ma obuwie piankowe i gumowe z odsłoniętymi palcami, a także obuwie operacyjne, dedykowane salom operacyjnym.

Obuwie operacyjne – czym się wyróżnia na tle pozostałych?

Obuwie operacyjne powinno być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, takich jak np. styreno-etyleno-butadieno-styren. Taki materiał nie sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów. Samo obuwie operacyjne powinno być także przewiewne, a także sprzyjać noszeniu go przez wiele godzin. Istotne jest także łatwość w utrzymaniu w czystości. Na blokach operacyjnych mamy bowiem do czynienia z krwią i innymi płynami fizjologicznymi. Istotna jest także ochrona przedniej części stopy. Klapki z odkrytymi palcami nie uchronią przed zranieniem w skutek upuszczenia narzędzia chirurgicznego. Samo zakładanie takiego obuwia powinno móc odbywać się bez pomocy rąk.