Produkcja kół zębatych w czasach kryzysu

Koło zębate

Choroby maszyn różnią się od tych, które przechodzą ludzie, choć skutki bywają równie tragiczne. Problemy ze smarowaniem łożysk, wyciągnięte łańcuchy czy starte zęby – to wszystko objawy świadczące o tym, że najwyższa pora dokonać inspekcji poszczególnych komponentów. Zaniechanie w tym obszarze może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia danej maszyny.

 

W typach kół zębatych łatwo się pogubić

Niestety, wymiana elementów w maszynach nie jest czymś, czego może dokonać każdy laik. Przede wszystkim trzeba znać podstawowe typy kół zębatych, a oprócz nich mieć świadomość korzyści i ograniczeń płynących z zastosowania poszczególnych materiałów.

  • Żeliwo: znany od dawna stop żelaza z węglem, manganem, krzemem i siarką. Zawiera między 2 a 6% węgla w postaci cementytu lub grafitu. Wyróżnia się żeliwo białe, szare, sferoidalne oraz ciągliwe. Niegdyś popularny do produkcji wanien czy kaloryferów, dziś wykorzystywany głównie w elementach, gdzie oczekuje się wysokiej trwałości w stosunkowo niskiej cenie. Świetnie nadaje się do produkcji kół zębatych przenoszących duże obciążenia.
  • Stal nierdzewna: powstała w drugiej dekadzie XX wieku wskutek szeroko zakrojonych poszukiwań rozwiązania problemu rdzewiejących elementów, czyli powszechnie znanymi skutkami korozji. Za ojca współczesnej stali uważa się Harrye’go Brearleya. Wykorzystał on mieszankę niskowęglową z zawartością chromu na poziomie 12,8%. Później opatentowano szereg innych stali nierdzewnych, różniących się twardością oraz innymi parametrami. Niektóre stopy wykorzystuje się produkcji kół łańcuchowych.

 

Zęby mogą być hartowane lub nie

W procesie hartowania, metal nabiera twardości kosztem kruchości. Jeżeli nasza maszyna pracuje przy większych obciążeniach ze sporym tarciem, warto zastanowić się nad kołami łańcuchowymi z hartowanymi indukcyjnie zębami. Prawidłowe hartowanie wydłuży czas eksploatacji. Jeśli jednak obciążenie jest szczególnie wysokie, warto zastanowić się nad przeprojektowaniem maszyny i wykorzystaniem kół podwójnych, dzięki czemu siła ciągnąca będzie mogła lepiej się rozłożyć.

W ofercie firmy Polmech znajdują się również koła zębate pod tuleję TAPER LOCK, ułatwiającą szybki montaż oraz koła ze zintegrowaną piastą, które z łatwością zamontujesz w swojej maszynie. Wszystkie rodzaje można przejrzeć na stronie http://www.kolalancuchowe24.pl