Najlepsze rozwiązania dla osób na wózkach inwalidzkich

Osoba na wózku inwalidzkim i jej rodzina

Od wielu już lat stosuje się różne rozwiązania, które mają na celu choćby w nieco małym stopniu ułatwić codzienną egzystencję osobom starszym, chorym czy niepełnosprawnym, które właśnie z powodu swojego wieku, przebytej czy wciąż trwającej choroby albo na skutek nieszczęśliwego wydarzenia mają problemy z poruszaniem się. Duża część z tych osób porusza się na wózkach inwalidzkich. Jak odpowiednio przystosować otoczenie, aby nie sprawiać im kłopotów?   

Winda schodowa

W wielu dzisiejszych budynkach znajduje się winda. Dla wielu osób jest ona mile widziana, natomiast dla niepełnosprawnych – konieczna. Co jednak zrobić, gdy mamy do czynienia ze starym budownictwem bądź dość niską budowlą, i z racji tego najzwyklejsza winda nie znalazła się nigdy w jej projekcie? Specjaliści mają już na taką sytuację kilka dobrych rozwiązań – wybór jednego z kilku urządzeń, które mają właśnie pomóc w pokonywaniu schodów. Wśród nich można znaleźć specjalne krzesełko, które montuje się na szynach zamieszczonych na schodach bądź uchwycie na ścianie, platformy (nawet do użytku zewnętrznego), które mają po prostu podnieść na określoną wysokość, bardzo często nie wymagają utworzenia fundamentów ani zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia na maszynownię. Warto wspomnieć także o schodołazach, które doskonale zdają egzamin nawet na stromych, wysokich i wąskich schodach. Tam gdzie jednak to możliwe powinniśmy decydować się na windy schodowe. To specjalne platformy, które poruszają się po uchwytach zamontowanych na korytarzu bądź na balustradzie schodów. Winda schodowa zapewnia pełen komfort, pozwala, aby użytkownik mógł samodzielnie skorzystać z niej, jej obsługa jest intuicyjna i prosta. Takie urządzenia często można znaleźć także na różnego typu dworcach. Coraz wcześniej windy schodowe można znaleźć również w innych miejscach publicznych. Więcej na temat takich wind można przeczytać na: https://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe.   

Przemeblowanie domu

Warto zauważyć, że pomoc w pokonywaniu schodów to nie wszystko, co można zrobić na osoby, która na stałe bądź przez większość czasu przebywa na wózku inwalidzkim. W domach oraz miejscach publicznych, w których mogą pojawić się niepełnosprawni – takich jak urzędy czy przychodnie lekarskie – powinno się zadbać o odpowiednio szerokie korytarze i przestrzeń, która niepełnosprawny będzie w stanie pokonać na wózku. W tym celu warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, ale często wystarczy po prostu nieco przemeblować pomieszczenie.