Boxy dachowe. Co to jest i czy warto kupić?

Jak wynika z badań SW Research większość osób na wakacje spędzane w Polsce podróżuje własnym samochodem. W przypadku wakacji spędzanych za granicą podróż samochodem deklaruje aż 25%. Wszyscy wiemy, że wielogodzinna podróż w samochodzie wypełnionym po brzegi bagażem i wszystkim, co potrzebne do spędzania urlopu, nie jest zbyt komfortowa. Można temu zaradzić decydując się na wykorzystanie boxów dachowych, które pomieszczą większą część bagażu.

Co to są boxy dachowe?

Boxy dachowe są to pojemniki do mocowania na dach samochodu do belek, pozwalajcie przewodzić bagaż na dachu. Mają one opływowy kształt pozwalający na zmniejszenie oporu powietrza, przez co można podróżować ze stosunkowo wysoką prędkością. Oczywiście ta uzależniona jest od konkretnego modelu, gdyż producenci podczas swoich testów wyznaczają prędkość maksymalną z jaką możemy poruszać się samochodem z przymocowanym boksem dachowym. Należy również zwracać uwagę na przepisy konkretnych państw, np. w Niemczech z boksem dachowym nie możemy jechać więcej niż 130 km/h, tę prędkość zazwyczaj podają również producenci. Trzeba mieć jednak na uwagę, że w przypadku silnego wiatru bocznego ta prędkość powinna zostać mocno zmniejszona.

 

Jakie boxy dachowe można kupić w sklepie?

W sklepach można kupić boxy dachowe od 290 do niemal 500 litrów pojemności. Producenci zaznaczają maksymalną wagę bagażu i bezwzględnie należy jej przestrzegać. Boxy oprócz samej pojemności różnią się również budową i użytym materiałem, zazwyczaj w dobrych boxach jest to kewlar. Niektóre boxy są bardziej płaskie, przez co opór powietrza jest dużo mniejszy.

Do jakich modeli aut można wykorzystać boxy?

Boxy możemy wykorzystywać niemal do każdego modelu aut, oczywiście pomijające te z nadwoziem carbrioleta i pickupa. Bagażnika nie zamontujemy również na mini carze i aucie sportowym, ale zresztą, kto chciałby takie coś zrobić.

Zalety boxów dachowych

Boksy dachowe pozwalają nam zaoszczędzić miejsca w środku auta. Ponadto pozwalają przewozić sprzęt sortowy taki jak deski snowboardowe czy narty.

Jeżeli poszukujecie boxów dachowych, zajrzyjcie na stronę https://www.dopasujbagaznik.pl/boxy-dachowe