Bezpieczna praca na magazynie – obsługa wózków widłowych

Prace magazynowe, choć mogą wydawać się stosunkowo lekkie i przyjemne, mogą również wiązać się z ryzykiem wypadku przy pracy. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi obsługa profesjonalnego sprzętu, jakim są wózków widłowych. Co zatem warto wiedzieć podejmując się pracy jako operator wózka widłowego? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczna obsługa wózka widłowego – odpowiednie uprawnienia

Wózek widłowy to sprzęt najczęściej użytkowany na halach magazynowych oraz sklepowych. Umożliwia on transport wielkogabarytowych produktów o różnej foremności (na paletach), które byłyby wręcz niemożliwe do przeniesienia siłą ludzkich rąk. Ponadto wózki widłowe świetnie sprawdzają się w przypadku hal wysokiego składowania, gdzie transportuje się towar z i na bardzo wysokie regały magazynowe. Jak zatem widać wózek widłowy ma wiele zastosowań, a praca nim wykonywana jest bardzo odpowiedzialna. Aby móc bezpiecznie użytkować ten pojazd elektryczny trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, które wydawane są po skończonym kursie przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Czynnik ludzki i kultura bezpieczeństwa

Umiejętność poruszania się wózkiem to nie wszystko, co dobry operator musi umieć. Liczy się również refleks, precyzja oraz spostrzegawczość. Ponadto gdy pojawia się rutyna i automatyczne wykonywanie czynności, wówczas może również dojść do wypadku przy pracy. Brawura oraz zbytnia pewność siebie również jest niewskazana, gdyż wówczas nie zwraca się zbytniej uwagi na bezpieczeństwo pracy. Co zatem można z tymi kwestiami zrobić? Należy uświadamiać pracowników oraz zwiększać ich kulturę bezpieczeństwa. Ponadto regularne doszkalanie i zwiększanie umiejętności pracowników również jest na plus, gdyż nie dopadnie ich rutyna i zwiększy się ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Serce wózka widłowego – akumulator trakcyjny

Z obsługą wózka widłowego wiąże się również jego umiejętne ładowanie. Jako iż wózek widłowy należy do pojazdów elektrycznych, zasilany jest on za pomocą akumulatora trakcyjnego. Akumulator trakcyjny dostępny jest w dwóch wariantach: z ciekłym elektrolitem lub żelowym. Jako iż produkt ten posiada bardzo wysokie ryzyko wybuchu, jego obsługa musi być naprawdę umiejętna. Dotyczy ona przede wszystkim kwestii ładowania akumulatora trakcyjnego, gdyż wówczas konieczne jest jego wyciągnięcie z wózka widłowego i naładowanie. Absolutną koniecznością jest, aby osoby, które są odpowiedzialne za ładowanie akumulatora, przeszły odpowiednie szkolenie. Usługi związane z edukacją w zakresie bezpiecznego użytkowania sprzętu oraz jego ładowania realizuje firma FHU ALEX http://www.fhualex.pl/. Firma ta również zajmuje się profesjonalną regeneracją baterii trakcyjnych. Więcej na temat samej regeneracji można poczytać na stronie niniejszej firmy. Ponadto niezwykle ważna jest umiejętność rozpoznania, kiedy taki akumulator trakcyjny należy wymienić na nowy. Te wszystkie kwestie związane z obsługą niniejszej baterii trakcyjnej są bardzo istotne dla bezpieczeństwa nie tylko pracowników, ale również dla żywotności samej maszyny oraz jej eksploatacji.