4 wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak tanio podróżować

tanie podróżowanie

Co zrobić, by tanio podróżować po świecie? To jedno z pytań, które często zadają osoby, chcące zwiedzać świat w rozsądnej cenie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci 4 porady, dzięki którym zapłacisz mniej za swój urlop.


1.Podróżuj też poza sezonem

Przyjęło się, że podróżowanie powinno odbywać się wakacje, dlatego też większość osób, które chcą zacząć podróżować lub po prostu zwiedzić konkretne miejsce, szukają terminów w lipcu i sierpniu. Warto czasami zrezygnować z tych miesięcy lub odwiedzenia danego miejsca w długie weekendy (np. w trakcie majówki) na rzecz… kosztów.

Nie jest tajemnicą, że zwiedzanie poza sezonem jest tańsze. A wcale wyprawa do Wiednia czy nad morze nie traci swojego uroku w lutym. A za noclegi w Ustroniu Morskim lub stolicy Austrii zapłacisz o wiele mniej.

Drugim plusem wyjazdów poza sezonem jest mniejsza ilość turystów. Jeśli nie przepadasz za tłumami, to wyjazd wiosną lub późną jesienią będzie dla Ciebie idealny. Tym bardziej że to czas, w którym nadal termometr pokazuje dość wysoką, więc jeszcze będziesz mógł cieszyć się dobrą pogodą.

2.Korzystaj z Couchsurfingu lub Airbnb

W trakcie sezonu ciężko znaleźć nocleg w dobrej cenie, w szczególności, gdy planujemy weekendowy wypad. Aby zmniejszyć cenę, możesz zawsze skorzystać z Couchsurfingu lub Airbnb.

Pierwszy serwis pozwala Ci znaleźć nocleg u tzw. lokalsów, czyli ludzi na co dzień mieszkających w danym miejscu. Za drobną opłatą lub za souvenir możesz przenocować w ich domu oraz poczuć się jak mieszkaniec danego miasta. To świetna okazja na poznanie nowych osób i poznanie danej kultury od podszewki.

Z kolei Airbnb to serwis, w którym możesz wynająć pokój lub nawet całe mieszkanie w niższej cenie niż ma to miejsce w hotelu. Serwis zyskuje na popularności od kilku lat, więc mimo wszystko dobrze jest też sprawdzać ceny w takich serwisach jak Booking.com. Czasami ze sporym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę można zarezerwować pokój w przystępnej cenie.

3.Odwiedzaj muzea i inne instytucje kulturalne w dni otwarte

Sporo instytucji kulturalnych, w szczególności muzea, wybiera jeden dzień i obejmuje go zniżką. Dzięki temu zwiedzający mogą obejrzeć za darmo wystawy stałe, kupić tanie bilety do teatru (np. Piątki za piątki, które organizowane są w Teatrze Śląskim w Katowicach) lub w niższej cenie zamówić bilet do kina. Przed wyjazdem warto sprawdzić takie informacje i ułożyć pod nie plan zwiedzania.

4.Jedz lokalnie

Nie warto jadać na rynku lub w jego okolicach, ponieważ ceny są zdecydowanie wyższe. Jeśli masz taką możliwość, czas i energię — bo czasami brakuje nam jej na szukanie lokalu w dalszej części miasta — koniecznie poszukaj restauracji oddalonej od centrum. Dobrze jest też zapytać się lokalnych mieszkańców, gdzie oni się stołują.