Czy soki owocowe są zdrowe?

Sok z arbuza

Tak wiele mówi się ostatnio o zdrowym trybie życia, że wszyscy pragną go prowadzić. Zarabiają na tym sami dietetycy i marketingowcy, którzy bezustannie zabraniają ludziom spożywania kolejnych produktów, do tej pory uznawanych za właściwe dla organizmu. Tak właśnie stało się m.in. z sokami owocowymi. Dotychczas podawano je wszystkim dzieciom, a i dorośli chętnie je spożywali, sądząc, że w ten sposób uzupełnią swoją dietę wartościowymi pokarmami. A jak to wygląda naprawdę? Czy sok owocowy to rzeczywiście zdrowy wybór?

Dlaczego warto samemu przygotować sok?

Wszystko zależy od tego, jak został on przygotowany. Jeśli w jakimś domu występuje wyciskarka do soków i to z jej pomocą cała rodzina tworzy dla siebie kolorowe napoje, może je oczywiście jak najbardziej spożywać, bo będą one stosunkowo zdrowe. Inaczej to wygląda w przypadku sklepów pochodzących ze sklepów. Nawet te uznawane za najzdrowsze zazwyczaj mają w sobie niewielką ilość prawdziwych owoców, uzupełnianych zagęszczonymi sokami czy koncentratami. W składzie większości z nich na jednym z pierwszych miejsc pojawia się też cukier. Niektórzy obwiniają go za plagę nadwagi i otyłości, bo zdecydowanie jest on jednym z najbardziej kalorycznych składników, którego ludzki organizm do niczego tak naprawdę nie potrzebuje. Soki muszą wytrzymać na sklepowych półkach kilkanaście miesięcy, a na to pozwalają im dodawane do nich konserwanty. Kolejne zbędne dodatki to: barwniki oraz sztuczne aromaty. Żaden człowiek nie skorzysta na ich jedzeniu.

Dlaczego nie warto pić większości soków kupionych w sklepie?

Soków pochodzących ze zwykłych marketów spożywczych najlepiej całkowicie unikać. Jeśli komuś marzy się wypicie takiego słodkiego i owocowego napoju, powinien zainwestować w sprzęt, jakim jest wyciskarka do soków (zobacz: https://wyciskarki.pl/manufacturer/hurom ). Tylko samodzielnie przygotowując tego rodzaju dania, można mieć stu procentową pewność, że nie będą one zawierać zbędnych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *