Winda schodowa – co powinieneś wiedzieć?

winda schodowa dla niepełnosprawnych osób

Na szczęście dzisiaj, dzięki rozwojowi techniki istnieje wiele urządzeń dla niepełnosprawnych osób, ułatwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową dostęp do różnych części budynków, w tym tych znajdujących się na piętrze. Takim wynalazkiem jest także winda schodowa, inaczej krzesło schodowe.

Twórcy urządzeń dla niepełnosprawnych opracowali wiele rozwiązań technicznych. Są urządzenia, do poruszania się między poziomami (windy, platformy schodowe, windy schodowe), ale też maszyny mające pomóc w opiece nad osobom chorą – podnośniki dla niepełnosprawnych.

Charakterystyka windy schodowej

Winda schodowa służy likwidacji barier architektonicznych. Jej inna nazwa to krzesło schodowe, gdyż jej budowa zasadza się na krześle poruszającym się po torze zamontowanym do schodów, przystosowanej balustrady lub też ściany. Takie urządzenie ma pomóc osobie niepełnosprawnej dostać się na piętro.

Winda schodowa – miejsca montażu

Urządzenia te zazwyczaj są montowane w domach prywatnych, ale czasami też w domach spokojnej starości, domach emeryta i innych placówkach opiekuńczych. Windy schodowe montuje się i wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Rodzaje wind schodowych

Istnieje kilka typów wind schodowych, które powinniśmy dobrać do architektury budynku, najbardziej do typu schodów. Istnieją windy schodowe poruszające się po:

  • torze prostym,
  • torze krzywoliniowym,
  • tor ze prostym na zewnątrz.

Windy oprócz toru, różnią się sposobem jego mocowania (do schodów, balustrady, ściany). Różnią się także typem foteli/krzeseł, które mogą być składane, tapicerowane, przystosowane do zewnątrz. Ilość dostępnych rozwiązań pozwala swobodnie osobie niepełnosprawnej lub jej rodzinie na wybór odpowiedniego rozwiązania, które będzie komfortowe i dla samej niepełnosprawnej osoby, ale też dla domowników.

Windy schodowe – gdzie najlepiej je kupić?

Wszystkie urządzenia dla niepełnosprawnych powinniśmy kupować u zaufanych producentów, w renomowanych salonach. Należy szczególnie zwrócić uwagę na wybór ponieważ musi być to urządzenie niezawodne. Niepełnosprawny ruchowo musi być pewny, że gdy będzie sam nie dojdzie do awarii windy i nie utknie w połowie drogi, czekając na pomoc innych osób, dlatego zapoznać się uprzednio z opiniami o sprzedawcy, czy dystrybutorze, a także o producentach w celu zdobycia informacji o montażu, serwisowaniu i innych podobnych działaniach.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lifts4U https://lifts4u.pl/