Najpopularniejsze pytania na temat platform dla niepełnosprawnych

Jaki rodzaj platformy dla niepełnosprawnych będzie najlepszy? Ile ich wyróżniamy? I czy platformy podlegają pod nadzór UDT? To tylko kilka pytań, które często zadają osoby szukające platform dla niepełnosprawnych. Sprawdź, jak brzmią odpowiedzi na nie.

Platforma dla niepełnosprawnych – klasyfikacja urządzenia

Wybierając platformę dla niepełnosprawnych https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/platformy-dla-niepelnosprawnych – należy w pierwszej kolejności uzgodnić, czy potrzebujemy urządzenia krzywoliniowego (które pozwoli nam pokonać kilka ciągów schodów), czy służy do pokonania jednego, prostego biegu schodów. Możemy więc powiedzieć, że wyróżniamy:

  • platformę schodową tor prosty,
  • platformę schodową tor krzywoliniowy.

Platforma schodowa tor prosty – w tym wypadku tor jazdy, jak i szyna, po której jeździ platforma, jest prosty, bez zakrętów. Najczęściej ten rodzaj urządzenia stosuje się dla schodów prostych, bez spoczników między schodami z parkowaniem na wprost schodów.

Platforma schodowa tor krzywoliniowy – tutaj tor i szyna, po której porusza się platforma, wygięta jest w dowolnym kierunku. Najczęściej montuje się ten rodzaj platformy na schodach prostych jednobiegowych ze spocznikami pomiędzy stopniami schodów, schodach krętych czy zabiegowych.

Czy platformy schodowe podlegają pod nadzór UDT?

Tak, platformy schodowe podlegają Dyrektywie Maszynowej. Z tego powodu Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wydaje pozytywną opinię, na podstawie której urządzenie dopuszczane jest do ruchu. Gdy tak się stanie, UDT nakleja na platformie swoją naklejkę, na której znajduje się data następnego badania technicznego.

Jakie zezwolenia, certyfikaty i wymagania musi spełnić platforma?

Wszystkie urządzenia transportu bliskiego, w tym platformy schodowe dla niepełnosprawnych, podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. To państwowa instytucja, która powstała, by zapewnić bezpieczeństwo urządzeń i instalacji technicznych.

Jako właściciel platformy musisz (po jej montażu) zarejestrować urządzenie w UDT. Aby to zrobić, potrzebujesz:

  • protokołu budowlanego dokument – potwierdza, że schody bądź ściana, na której zainstalowana jest platforma, przeniesie obciążenie wynikające z montażu i użytkowania urządzenia;
  • protokół elektryczny;
  • protokół montażu,
  • projekt wykonawczy,
  • schematy elektryczne,
  • deklarację zgodności,
  • instrukcję obsługi i konserwacji.

Pamiętaj, że część z tych dokumentów dostarcza firma, która zajmowała się montażem platformy dla niepełnosprawnych.