Franczyza – z jakiej oferty skorzystać?

współpraca na zasadzie franczyzy

Usług franczyzowych przybywa z roku na rok. Okazuje się bowiem, że jest to ciekawy model biznesowy, z którego mogą skorzystać przede wszystkim mniej wprawni w boju biznesmeni, chociaż nie jest kierowany wyłącznie do nich. Na rynku znajdziemy zarówno duże umowy franczyzowe, które wymagają długiego przygotowania i dużych inwestycji, nawet ponad 1 mln zł, ale też mniejsze, które nie nadszarpną niedużego budżetu świeżego przedsiębiorcy. 

Franczyza – krótko o modelu współpracy

Franczyza to pewien model współpracy biznesowej, który daje korzyści franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Minimalizuje także wszelkie ryzyko wynikające z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na czym w skrócie polega? Na tym, że właściciel najczęściej sieci franczyzowej – tzw. franczyzodawca daje potencjalnie zainteresowanym know-how, przygotowuje do prowadzenia biznesu, udostępnia swoja znana już markę, pomaga w zagospodarowaniu lokalu, udostępnia system komputerowy – jednym słowem daje gotowy biznes do prowadzenia. Franczyzobiorca z kolei korzysta z tego wszystkiego za określoną opłatą abonamentową lub na odprowadzaniu prowizji ze sprzedaży. Umowa jest o tyle dobra dla obu stron, że franczyzodawcy pozwala rozbudowywać swoją sieć minimalizując koszty jej prowadzenia, natomiast franczyzobiorca minimalizuje ryzyko niepowodzenia, ponieważ zaczyna już pod znana marką, ma sprawdzony model biznesowy i rozwiązania technologiczne, marketingowe.

franczyza i biznes

Jaką ofertę wybrać?

Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się czy i jaką franczyzę wybrać. Tak naprawdę trzeba samodzielnie sobie odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle wybrać franczyzę. Jeśli ktoś chce mieć w 100% kontrolę nad firmą, decydować o sposobie działania, mieć pełną swobodę, lepiej żeby założył samodzielnie działalność i promował swoja markę. Jeśli jednak nie posiada doświadczenia, kontaktów – warto zastanowić się nad współpracą w ramach franczyzy. Jaką franczyzę wybrać? Wiele będzie zależało od możliwości finansowych. Niemal każda franczyza będzie wymagała na start pewnej inwestycji. W zależności od tego ile środków masz zgromadzonych, albo ile jesteś w stanie pozyskać, np. za sprawą kredytu bankowego, to będziesz wiedział na jakie franczyzy się kwalifikujesz, a na jakie nie. Inwestycja na start zwykle dotyczy otwarcia i wyposażenia biura. Przedsiębiorcy, którzy już prowadzą placówkę handlową czy usługową i chcą dołączyć do sieci franczyzowej, mogą to zrobić, jeśli ich lokal spełnia warunki określone przez franczyzodawcę. Franczyza oferty mogą być mocno zróżnicowane. Mogą się różnić wysokością początkowej inwestycji, wysokością miesięcznego abonamentu, opłat prowizyjnych od sprzedaży i innych. Przed przystąpieniem trzeba dokładnie zapoznać się z wszystkimi wymaganiami, bowiem może się okazać, że szereg przygotowań pójdzie na marne, jeśli nie spełni się choćby jednego, ale wymaganego warunku. Takim warunkiem może być chociażby wielkość miejscowości, w jakiej prowadzi się lokal.