ABC – hodowli gołębi

Jeszcze do niedawna hodowla gołębi była kojarzona z hobby, które jest staromodne. Nic bardziej mylnego jest to inwestycja warta nawet miliony! Szczególnie jeśli chodzi o hodowle gołębi pocztowych, te mogą przynieść niemały zysk. Jednak aby spieniężyć cały biznes trzeba przede wszystkim zadbać o godziwe warunki hodowli tychże zwierząt zapewnić im dobre warunki bytowania w gołębniku, zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia tych zwierząt z tym na jakie choroby są podatne itp.

Prawidłowe karmienie

Dość istotną kwestią w hodowli gołębi jest ich prawidłowe żywienie. Bowiem są to ptaki, które mają bardzo krótki przewód pokarmowy tak więc ważne jest aby stosować się do zaleceń paszowych żeby nie doprowadzić do błędów żywieniowych. Mało kto wie ale żywienie gołębi nie należy do prostych, jak się okazuje w zależności od pory roku oraz ich stanu fizjologicznego trzeba modyfikować skład paszy na bardziej lub mniej energetyczną. oprócz białek i tłuszczy gołębie powinny przyjmować także wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały, w diecie gołębi ważne są tabletki a w zasadzie suplementy. Specjalistyczne tabletki dla gołębi należy stosować profilaktycznie przez cały rok. Każdy hodowca powinien znać podstawowe zasad żywienia, podczas obserwacji wiedzieć jakie dodatki stosować  w określonych okresach chowu. Tabletki dla gołębi można nabyć w sklepie zoologicznym https://weterynaryjny.pl/golebie-c-3.html

Ustalanie dawek pokarmowych dla gołębi nie jest prosta sprawą wymaga wiele wiedzy i sporego doświadczenia. Prawidłowe karmienie związane jest niejako z higieną karmienia jedzenie powinno się podawać w karmidłach lub specjalistycznych korytkach nie można karmić gołębi przykładowo rzucając im ziarno wprost na podłogę w gołębniku. Bowiem można narazić taki pokarm na zakażenia drobnoustrojami.

Gdzie kupić gołębie?

– Właściwie nie ma problemu z kupnem gołębi – mówi Agnieszka Drąg, hodowca gołębi pocztowych ze wsi Rajczyn w powiecie wołowskim, po czym dodaje – Gołębie można kupić przez Internet, na wystawach czy organizowanych w tym celu giełdach. Bardzo wiele transakcji zawiera się bezpośrednio u hodowców.