Dlaczego warto dokonywać przeglądów oświetlenia awaryjnego?

oświetlenie ewakuacyjne

Oświetlenie awaryjne to element systemów przeciwpożarowych, które skutecznie wpływają na bezpieczeństwo osób, które znajdują się w budynku podczas niebezpiecznej sytuacji. Każde oświetlenie musi spełniać podstawowe normy, które wpływają na niezawodność pracy.

Oświetlenie awaryjne – wymogi

Oświetlenie awaryjne powinno być montowane co najmniej 2 m nad podłogą, żeby mogło skutecznie ją oświetlać. Oprawa awaryjna oświetlenia musi znajdować się nad każdym wyjściem ewakuacyjnym znajdującym się w budynku. Przepisy określają również, że oświetlenie awaryjne powinno gwarantować pracę nie krócej niż przez 1 godzinę. Pozwala to na bezpieczną ewakuację osób, które znajdują się w budynku.

Przegląd oświetlenia awaryjnego

O właściwą pracę oświetlenia awaryjnego powinien dbać właściciel lub administrator budynku. Osoba ta, powinna mieć również odpowiednie kompetencje, które pozwalałyby jej na wykonywanie prac konserwacyjnych. Każdy przegląd oświetlenia awaryjnego powinien być zapisywany w dzienniku, razem z datą i szczegółami dotyczącymi kontroli. Kontrola oświetlenia powinna być wykonywana codziennie – polega na wzrokowym sprawdzeniu instalacji i ocenieniu czy układ wymaga przetestowania. Raz w miesiącu powinien zostać wykonany test, który polega na przeprowadzeniu symulacji awarii zasilania podstawowego. Dokładny przegląd oświetlenia awaryjnego wykonuje się raz w roku i stosuje się do tego automatyczne urządzenia, które testują czas pracy systemu. Więcej informacji na temat przeglądów oświetlenia awaryjnego znajdziesz tutaj: https://pol-poz.pl/oswietlenie-awaryjne-ewakuacyjne-przeglady-techniczne.